Veri Kurtarma Nedir?

Kişisel verileriniz, şirket verileriniz, fotoğraf, video, film arşivleri…iş yazışmaları, şahsi işlemleriniz, banka bilgileriniz, PDF’ler, whatsApp yazışmaları, mahrem bilgileriniz… aklınıza gelen her türlü dijital ortam verisini sıklıkla hard disklerde saklıyorsunuz. Peki günün birinde bozulabileceği aklınıza gelir miydi?

Dijital ortamların hemen hepsinde bu risk hep var. Saklama ve yedek alma koşullarına kullanıcı olarak uygun davranmadığımız sürece muhakkak surette başımıza veri kayıpları gelecektir. Hard disk başlığı altında topladığımız türlere örnek verecek olursak; harici disk ve dahili disk olarak gruplayabileceğimiz HDD teknolojisi kendi içinde de 2.5 inç, 3,5 inç; SAS, SCSI, SATA ve PATA (IDE), SSHD (hibrit) olarak gruplanabilir. Ayrıca harici belleklerde USB 2.0 ve 3.0 gibi seçeneklere de rastlanır.    

Fiziksel hasar, yere düşürme, darbe, deprem, sel, sıvı teması, yangın hasarı, kullanıldığı ortamın aşırı sıcak ve tozlu olması, elektrik kesintisi, işletim sisteminin yeniden kurulması, dosya silme, format atma, raw formata dönüşme, sistem geri yükleme yapılmış hard disklerden veri kurtarma yapılabilmektedir.

Hard diskte herhangi bir nedenden dolayı veri kaybı meydana gelmişse hiçbir müdahale yapılmadan işin uzmanı kurum ve kişilere danışılmalı ve analiz süreci ile başlayan veri kurtarma işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Veri kurtarma işlemi için servisimize bırakacağınız veri ortamı incelendikten sonra size en kısa sürede geri dönüş yapılır. Size bildirilen ücretlendirme ve kurtarma bilgisi dahilinde onayınız alındıktan sonra işlem başlatılır. Servisimize bırakılan veri ortamı ile birlikte kurtarılacak veriyi depolayarak size sunacağımız harici veya dahili depolama ortamı da sizden istenir. Eğer mevcutta yok ise kurtarma işleminin üzerine bu medyanın da ücreti eklenir. Servise alınan veri ortamınız demonte edilerek veri kurtarma işlemi yapılacağından tekrar kullanılması veya fiziksel olarak iadesi mümkün olmayacaktır. Veri kurtarma işleminde tek bir dosya veya diskin tamamı kurtarılacak olsa da fiyat politikası değişkenlik göstermez. Eğer bilgi verildikten sonra kurtarma işleminden vazgeçilir ise yapılan müdahelenin karşılığı olan “Arıza Tespit Hizmet Bedeli” tarafınıza yansıtılır. Aksi bir durum olmadığı sürece tahmini bir hafta içinde işlem sonuçlandırılır.